Slafkovský ovládol C1 aj v Pau, semifinálový víťaz Beňuš je ôsmy

18.06.2016 Celý región

Pau 18. júna (TASR) - Slovenský vodný slalomár Alexander Slafkovský ovládol finále C1 aj na podujatí 3. kola Svetového pohára vo francúzskom Pau. Úradujúci majster Európy predviedol na záver disciplíny bezchybnú jazdu a tešil sa z druhého triumfu za sebou. Prvý dosiahol minulý týždeň, keď vyhral preteky v španielskom La Seu d'Urgell. Matejovi Beňušovi finálová jazda nevyšla a v konečnom poradí obsadil 8. priečku.

Už v semifinále obaja Slováci potvrdili, že v Pau majú vysoké ambície. Beňuš sa predviedol v dominantnom štýle, dvadsaťtri bránok absolvoval za 98,26 s. a suverénne ovládol semifinálovú časť. Druhý Slafkovský s penalizáciou naňho stratil viac ako štyri sekundy. Tretí Slovák na štarte, ešte len 17-ročný Marko Mirgorodský, obsadil 19. priečku s presne 13-sekundovou stratou na Beňuša. Vo finále išiel Slafkovský pred Beňušom bezchybne a po záverečnom zábere napokon prišiel do cieľa s takmer dvojsekundovým náskokom na domáceho Nicolasa Peschiera. Beňuš stratil na svojho krajana už na prvom medzičase, v ďalších dvoch pasážach trate nabral ešte šesť trestných sekúnd a v cieli obsadil až ôsmu priečku (+10,05 s).

Slafkovský bol po dojazde do cieľa mimoriadne spokojný, čo potvrdil vyhodením pádla do vzduchu. Hoci mal istotu pódiového umiestnenia, musel si počkať na Beňušovu jazdu, ktorá ho napokon z čela pretekov neodsunula. "Je to úžasný pocit. Nečakal som, že vyhrám dvakrát za sebou, som neskutočne šťastný. Medzi semifinálovou a finálovou jazdou som si odskočil na hotel, aby som si oddýchol a takmer som zmeškal štart finále. V ňom som však predviedol dobrú a rýchlu jazdu," konštatoval pre web Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF) sobotňajší víťaz v C1.

Slafkovský sa šiestym kariérnym triumfom v SP udržal na čele priebežného poradia. So ziskom 152 bodov vedie o 22 pred Slovinom Anže Berčičom, tretí je Peschier so 121. Beňušovi patrí priebežná 17. priečka so 61 bodmi, Mirgorodský sa s rovnou päťdesiatkou nachádza o sedem miest nižšie.

V ženskej C1 tesne ušla finálová účasť Simone Glejtekovej. Sedemnásťročná singlkanoistka zvládla výborne prvú časť trate, v strednej pasáži však dostala dvojsekundovú penalizáciu a výrazne spomalila, čo sa prejavilo na záverečnom odstupe. Z 11. priečky stratila na víťazku Lucieu Priouxovú 16,48. Ak by sa vyhla dotyku s bránkou, rýchlostne by na najlepšiu desiatku stačila. Tento rok sa v nej už ocitla na úvodnom podujatí SP v talianskej Ivrei, kde obsadila deviatu priečku.

V záverečnom finále dňa sa Jakub Grigar v mužskej K1 nevyhol dvoch dotykom s bránkami a pre štyri trestné sekundy prišiel o pódiové umiestnenie. So stratou 3,26 napokon obsadil rovnako ako v semifinále šiestu priečku. Víťazom sa stal Španiel Samuel Hernanz. Ďalší dvaja Slováci Andrej Málek a Martin Halčin sa neprebojovali do finálovej desiatky. Málek skončil na konečnej 13. priečke, Halčin ešte o šesť priečok nižšie.